Nagminnie wybieraną opcją kolorystyczną jest szafka pod umywalkę biała W przypadku lakierowanych jest to tyle skomplikowane, że na błyszczącej, białej nawierzchni dobrze widoczne są zacieki oraz osady z mydła oraz kamienia.
Forma szafki uzależniona jest od umywalki. Generalnie można wskazać dwa warianty: z umywalką nablatową albo umywalką nakładaną na szafkę. Poza powodami funkcjonalnymi równie kluczowy jest design szafki. Winna być ona dobrana formą i kolorem do reszty wyposażenia ubikacji. Warto też postawić na sprawdzone kontrasty – jeśli ściany są barwne, to można się zdecydować na jasne albo ciemne meble. Wbrew pozorom jeden odcień w ubikacji może być trochę nudzący. Do jasnej umywalki pasuje szafka w tym samym odcieniu lub czarna czy w naturalnym odcieniu drewna. Takie zestawienie jest także polecane przez wielu producentów. Ale jeśli ktoś lubi eksperymenty, nic nie stoi na przeszkodzie, by skusić się na mniej oczywiste połączenia. Na rynku są dostępne warianty tradycyjne, rustykalne i bardziej nowoczesne. Istotną decyzją jest określenie czy nasze nowe meble łazienkowe będą stać wprost na ziemi czy może mają być zawieszone na ścianie. Dla miłośników innowacyjnych rozwiązań: w roli szafki pod umywalkę – stylowa ciemna konsola z estetycznie frezowanymi nóżkami.

Warto pamiętać, iż właściwie dopasowana szafka może być jedynym oraz całkowicie wystarczającym meblem do toalety. Dlatego jej odpowiedni wybór jest tak ważny oraz nie warto oszczędzać na nią pieniędzy.
Szafki podumywalkowe oferują wielką ilość potrzebnych szuflad a także schowków, tak, aby każda rzecz posiadała swoje miejsce. Ponadto mają oryginalne, eleganckie wzornictwo i atrakcyjne kolory – w propozycji producentów wybór jest tak wielki, że każdy znajdzie szafkę odpowiednią do własnej aranżacji łazienki. Korzyścią tego elementu urządzenia jest fakt, że niejednokrotnie pojedyncza szafka podumywalkowa bywa tak pojemna, że nie potrzebujemy kupować pełnego kompletu mebli. To rozwiązanie znakomite, zwłaszcza do łazienek o średnich przestrzeniach czy np. łazienki dla gości. Przy doborze mebli do ubikacji należałoby wybierać egzemplarze kolorowe – szafki w barwie pomarańczy cz błękitu, co dzień będą nastrajać pozytywnie. Zazwyczaj to właśnie szafka pod umywalkę z blatem jest miejscem, na którym umieszcza się mydelniczkę bądź dozownik do mydła – nie robi się tego obok, zatem dobierając szafkę należałoby zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmą akcesoria dodatkowe. Kiedy nasza toaleta jest niewielka, warto zdecydować się na szafkę pod umywalkę. Winna być ona także estetyczna oraz wyglądem pasować do wystroju naszej toalety, lecz także praktyczna, a ściśle rzecz mówiąc – pojemna. Wybierając tego typu szafki, należałoby zwrócić uwagę na surowiec, z jakiego są zrobione – winien być on bowiem niewrażliwy na wilgotność. Warto także zwrócić uwagę czy powierzchnia naszych mebli łazienkowych została wykończona w sposób trwały. Kluczowe będą również wymiary naszej szafki. Bez wątpienia obecnie panuje połysk, który urzeka swym stylem. Biel frontów kontrastuje z drewnopodobnym dekorem korpusu. W przypadku szafek na umywalki podblatowe zwykle nie montuje się w nich szuflad, gdyż znajdowałyby się bardzo nisko, choć są od tego wyjątki. Stosunkowo często jednak szafki pod umywalki z niskimi syfonami mają szuflady w wyższej części. To praktyczne rozwiązanie, gdyż z szuflady łatwiej jest korzystać, niż z niskiej, ale dość głębokiej półki. Podczas wybierania szafki łazienkowej pod umywalkę warto też zadbać o to, by posiadała ona właściwą wnękę na nogi – nieustanne uderzanie palcami stopy o blat szafki niewątpliwie nie dostarcza przyjemnych doświadczeń a także po jakimś czasie może już być nieco drażniące. Szafka do łazienki ze zintegrowaną wnęką na stopy sprawi, że łazienka zyska na praktyczności, a wykonywanie codziennych czynności higienicznych stanie się wyjątkowo komfortowe. Najczęściej wybierany jest model z umywalką nakładaną na szafkę. Producenci mebli a także armatury często oferują gotowe komplety. Dzięki temu rozwiązuje się problem, czy szafka pasuje do umywalki. Kupując szafkę osobno, trzeba ją odpowiednio dobrać do umywalki. Dużo większe pole manewru umożliwia umywalka nablatowa. Jeżeli jest nieduża, szafka może być większa i szersza. Wtedy obok umywalki można umieścić podręczne kremy lub szczoteczki do zębów. To również sposób na lepszą, bardziej efektywną aranżację.