Interesująca aranżacja poddasza może wydawać się na pierwszy rzut oka nierealna. Poddasze jest miejscem specyficznym ze skosami, jakie ciężko zaaranżować na nic bardziej mylnego. Istnieje dużo alternatyw na funkcjonalne urządzenie i wykorzystanie każdego metra kwadratowego owego wnętrza.
Na poddaszu równie doskonale można przygotować dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy zwykły schowek. Do stworzenia orientacyjnego kosztorysu potrzebne będzie odpowiedzialne ustalenie wymiarów całego pomieszczenia. Skosy są integralnym elementem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Aczkolwiek ich zaaranżowanie jest trudne. To powszechne, jednak mylne myślenie, szczególnie w przykładzie poddasza małego bądź stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc wykorzystać ustronność i przytulny charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić wykonanie regałów na książki dopasowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteka nabierze szczególnego klimatu. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy wspominać o odpowiednim oświetleniu, które nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem poważnych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to specjalna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne oddziaływanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach i suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, jakie wymagają dobrej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być fatalnie oświetlona, część natomiast wręcz odwrotnie. Biurko winno natomiast stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim układzie, warto także pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z gorącym, ostrym słońcem wdzierającym się przez okna.

Pomieszczenie na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je odpowiednio zagospodarować, nie marnując żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian dokładnie ponad łóżkiem i sufitu, na modny odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać tylko odpowiednią nogą.
By poddasze mogło zostać oddane do adaptacji na poddasze funkcjonalne trzeba wykonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych elementów architektury dachu, jako składnika dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem i urządzeniami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich umieszczenie zależne jest od wysokości skosów. Większe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i niezwykle trudnych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu przystosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do projektowania oraz adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie znacznie pomoże nam aranżację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy stworzyć gruntowną analizę poziomu technicznego obiektu, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować oraz czy będzie nam się to faktycznie opłacało.