Schody to niesłychanie ważny czynnik aranżacyjny każdego domu. Wybór jest wielki, dlatego przed kupnem należy zrobić analizę naszych potrzeb oraz kosztów, żeby zapobiec rozczarowania.
Schody drewniane są elementami obiektu umożliwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą stanowić budowę samonośną lub zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów głównie wykorzystuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody pochodzą z drzewa zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niesamowicie istotna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy typ jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak i błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest wyraźnie bardziej efektowny i pasuje do luksusowych, współczesnych pomieszczeń, należy jednakże pamiętać, że jakiekolwiek porysowania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, częstokroć ułomne, a także dzieci. Z jednej strony budowa musi być trwała na wieloletnie obciążenia, a z innej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Drewniane schody mają jasny oraz jednocześnie na tyle neutralny kolor, że doskonale łączą się z każdym stylem mieszkania. Drewno jest również ciepłe w dotyku, dlatego można po nim chodzić boso w każdej porze roku.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który ułatwi zaaranżować optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość i solidność, więc do realizacji naszych schodów należy wybrać odporne drzewo suszone właściwej wilgotności. Właśnie tak dostosowany naturalny materiał będzie właściwie mocny oraz wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezawaryjnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drewna dębowego oraz bukowego, które wyróżniają się dużą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. Godną polecenia ofertą są również schody jesionowe, jakie realnie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a wyróżniają się dodatkowo ciekawym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu oraz kształtów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niesłychanie drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego albo sosnowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie świetnie prezentują się w wnętrzach niekonwencjonalnych. Wybierają schody do naszego domu trzeba dodatkowo uwzględnić ogólny Design całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają optycznie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają mieszkaniu niepowtarzalnego klimatu, dlatego warto w nie zainwestować.