Panele z impetem zastąpiły drewniane podłogi w wielu miejscach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą większej wytrzymałości deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, natomiast wynik końcowy jest porównywalny.
Drewniana podłoga może posiadać wiele odsłon, zaś każdy widzi inne cechy. Przed rozpoczęciem prac, trzeba sprawdzić, czy posadzka jest prosta. Jeżeli nie, należy zastosować szpachlowej masy wyrównującej tak, żeby nawierzchnia była idealna. Zewnętrzna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im znaczniej połyskliwa powierzchnia, tymże lepsze odbicie światła oraz tym intensywniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej położyć w mieszkaniach, jakie nie są szczególnie mocno nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają wiele bardziej ekologicznie a także są dedykowane do pomieszczeń bogatych w codzienne światło. W kuchennych mieszkaniach panele gwarantują klimatyczny wystrój. Jednakże decydując się na panele należy brać te o godnych właściwościach i parametrach. Wprawdzie panele dość mocno pociągają brud oraz kurz, to nie powodują poważniejszych kłopotów przy sprzątaniu. Panele należy czyścić jedynie wilgotną ścierką, jaka nie przekazuje dużej ilości wody. Producenci skutecznie zdobywają coraz to ciekawsze efekty tworząc nawet panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Zasada jest niesłychanie prosta – im większa klasa, tym atrakcyjniejszy artykuł. Tymczasem prawidłowy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe grupy – do użytku domowego oraz do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 klas używalności. Znacząca jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na zniszczenia oraz odkształcenia. Porządne jakościowo panele rozpoczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (zaadaptowane są do instalowania na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają mocne zamki, jakie gwarantują stabilność połączeń w czasie korzystania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, bo przeważnie jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. Natomiast o odporności na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Dzisiejsze panele są odporne na każdego rodzaju zamoczenia. Dla osób, jakie pomimo położenia paneli nie planują rezygnować z charakterystycznego dla kuchni wystroju, dostępne są szablony imitujące płytki ceramiczne bądź gumolit.
By poddasze mogło zostać oddane do adaptacji na poddasze użytkowe trzeba przeprowadzić zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych punktów konstrukcji dachu, jako składnika dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem i akcesoriami za pomocą pilota lub przycisku naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od wysokości skosów. Większe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, jaką funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz niezwykle skomplikowanych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dopasujemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do projektowania a także adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, jakich przestrzeganie bardzo pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy przeprowadzić szczegółową analizę poziomu technicznego domu, a potem zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie owy remont wykonać a także czy będzie nam się to właściwie opłacało.