Ten typ ogrzewania ma szczególnie zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie powierzchnia posadzki grzewczej nie jest wystarczająca do uzyskania komfortu termicznego użytkownika. Taką sytuacje przeważnie spotykamy w przypadku basenów, łazienek, jak również pomieszczeń posadowionych w miejscach, jakich konstrukcja nie zezwala na zrealizowanie wylewki. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić specjalny dokument. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, które należy osiągnąć a także odpowiednio określa sposób analizowania reklamacji, żeby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Jeżeli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego właściwym użytkowaniu oraz serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko działa prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest za małe to znak, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czy w praktyce zaglądnąć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Do najistotniejszych punktów instalacji ogrzewania podłogowego należą rury grzewcze a także źródło ciepła, jakie przygotowuje czynnik grzewczy. Rury kładzie się na właściwie zaizolowanym podłożu, a wówczas zalewa się je powłoką zaprawy na której układa się podłogę. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy niezbędne jest dokonanie kontroli szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim podłogi, aby wylewka dobrze się połączyła oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do stawiania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym idealnie sprawdzają się podłogi z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, jakie idealnie przekazują ciepło. Również materiały zastosowane do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych atestów i muszą sprawdzać się w znacznej temperaturze. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z rad wykwalifikowanych ludzi.

Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest nieprzyjemne i zdecydowanie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednakże odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma głębszego celu, gdyż jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba odpoczywająca z głową około pół metra nad podłogą nie jest w stanie wyczuć, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie utrudniać jej wypoczynku. Zatem też zestawienie pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest niezwykle skuteczne pod względem oszczędności w produkcji energii a także jej późniejszego użycia. W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Najczęściej domy takie nie są podłączone do ogólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.