Oczko wodne to nie jedynie znakomity element aranżacji naszej działki. Oczko może stanowić miejsce gdzie dobrze się zrelaksujemy i miło spędzimy czas.
Zanim zaczniemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszelkie obowiązkowe materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować układ a także wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć też trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można wykonać w postaci lamp stacjonarnych montowanych na brzegu lub jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Pewnym rozwiązaniem problemu może stanowić rozwinięcie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, pośród krzaków, które dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich małych zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest również właściwe zabezpieczenie foli – dzięki temu ograniczamy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii chroniących przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą prostą oraz szybką pod warunkiem, że został on odpowiednio zaplanowany lub zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być zaadaptowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego wymiar warto dopasować tak, by zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do stworzenia wzniesień, na jakich posadzisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje toksyczne a także przeciwdziałają nadmiernemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście blokują dostęp światła do dna zbiornika, a tym samym ograniczają rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można także rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces wzrostu glonów i sinic. Jest to zwłaszcza ważne, jeśli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku doskonałym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać także dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć odpowiednio brzegi oczka wodnego płotkiem czy murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umieszczonej płytko pod lustrem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem wykorzystywania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób sporządzić jedynie małe oczko, bowiem gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz klimat, ponieważ nawilżają powietrze i tworzy orzeźwiającą świeżość w upalne ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umieszczone w centralnym miejscu naszej działki, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, aby staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kształty brzegów.