Większość osób ceni sobie bardziej wannę niż klasyczną kabinę z brodzikiem. W obiektywnej ocenie zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie posiada swoje zalety – czytaj więcej.
Ważne jest też, żeby brodzik służył nam przez dłuższy czas. Należałoby więc zastanowić się nad surowcem, z jakiego jest zrobiony. Najmodniejsze i powszechnie wybierane są brodziki akrylowe. Są lekkie, oraz w wypadku podłoża styropianowego również wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie sprawia problemów. Własności akrylu pozwolą również na zachowanie połysku oraz trwałego koloru. Akryl ma bardzo gładką warstwę z minimalnym poślizgiem, niezwykle dobrze tłumi hałas spadającej wody i ma trwały kolor. Innym interesującym materiałem, z jakiego robi się brodziki, jest lany marmur. Brodziki stworzone z lanego marmuru są niesamowicie trwałe i odporne na pęknięcia. Jest to materiał powstający z mieszaniny sproszkowanych minerałów oraz żywic polimerowych. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie ma mikroskopijnych porów, nie wchłania zatem pyłów, a co za tym idzie nie rozwijają się na nim bakterie ani grzyby. Również jest miły w dotyku, gdyż utrzymuje temperaturę otoczenia. Brodziki głębokie natomiast posiadają tę zaletę, iż mogą posłużyć także do wielu innych celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, bowiem ich poboczne wykorzystanie to wanna dla malców. Można w nich także zrobić małe pranie ręczne. Dodatkowym walorem głębokiego brodzika może być narożne siedzisko. To ułatwia kąpiel nie wyłącznie dzieciom, ale także osobom starszym. Należałoby zastanowić się jednak nad barwą brodzika, bo kolor biały nie jest jedyną możliwą opcją. Szczególnie powszechne są brodziki konglomeratowe kolorowe – czarne, zielone albo brązowe. Idealnie dostosowany brodzik prysznicowy harmonijnie dopełnia wnętrze łazienki, i jednocześnie gwarantuje najwyższy komfort podczas kąpieli. Jeżeli chodzi kształty, nasz wybór jest ogromny. Kupimy bowiem zarówno brodziki prostokątne i kwadratowe, jak również półokrągłe, okrągłe a także narożne.

Planując strefę kąpielową w łazience warto wziąć pod uwagę to, jaką dokładnie przestrzeń możemy na nią poświęcić. Przeprowadzając taką analizę będziemy mogli odpowiednio wybrać rozmiar brodzika!
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak ogromny koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najistotniejsza jest dla nas wszechstronność, ciepło a także cicha praca (najtrafniejszym wyborem będzie wtedy brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim trwałość oraz prostota pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W przypadku brodzików zbudowanych z akrylu wiele osób ma obawę o ich wytrzymałość. Nawet, jeśli podczas powszechnego użytkowania na brodziku pojawią się wady bądź odpryski, możemy je w dość krótkim czasie zakryć. Wystarczy wykorzystać płynny akryl lub specjalistyczne produkty do konserwacji. Brodziki półokrągłe używane są w mniejszych łazienkach. W dużych możemy pozwolić sobie na wyższą kabinę, z brodzikiem kwadratowym lub prostokątnym. Ostatnio modne stawały się brodziki o małej wysokości, tzw. małe, wystające zaledwie parę cm nad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają toalecie innowacyjnego wyglądu a także są dobre do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa błyskawicznie a także nie wylewa się z brodzika na ziemię. Płytkie brodziki to doskonała propozycja dla osób lubiących modernistyczny wygląd. Warto jednakże pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne rozmiary montażowe rozważanego syfonu oraz co się z tym wiąże, ewentualną konieczność stworzenia wnęki pod syfon. Jeśli nie jest to możliwe, należy użyć brodzik kompaktowy, jednak, gdy chcemy zostawić dostęp do dołu brodzika, należy dobrać brodzik ze otwieraną obudową. Jeżeli nie mamy w łazience wanny, warto rozważyć brodzik głęboki, przeważnie dostępny z siedziskiem – będzie to praktyczne rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przekłada się bezpośrednio na kształty danego brodzika, jednak wzór i stylizacja zależy wyłącznie od twojego gustu oraz dodatkowego wyposażenia łazienki.