To prawda – meble kuchenne tworzone na wymiar są drogie. Jednakże należy również spojrzeć na ta sprawę z perspektywy walorów, wyłącznie w ten sposób zdobędziesz pełnie praktyczności oraz wykonasz projekt ze swoich marzeń.
Wykonując remont kuchni należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Nie montujmy płyty grzewczej ani zlewozmywaka przy samej ścianie. Takie usytuowanie nie tylko wpływa na utrudnienie naszych ruchów podczas dokonywania czynności w kuchni, ale także może mieć wpływ na ubrudzenie ściany przez zachlapanie jej wodą czy pryskającym podczas gotowania tłuszczem. Taki kąt trudno utrzymać w czystości a także jest mało funkcjonalny. Urządzając kuchnie na wymiar, dopilnujmy aby zostawić zawsze skrawek pustego blatu przy ścianie zamykającej ciąg kuchenny. Uzupełnieniem tej perfekcji są również fronty oraz blaty, które można bez kłopotu zestawić z wykonywanymi szafami wnękowymi a także innymi elementami wyposażenia kuchni. Korpusy mebli na wymiar także wykonane są z płyty laminowanej, jednakże jej wytrzymałość jest nieporównanie wyższa. Standardowa grubość takiej płyty to 18 mm, zaimpregnowana dodatkowo okleiną PCV, która gwarantuje wysoką wytrzymałość mebli przez bardzo długi czas. Kuchnia z aranżacją mebli w literę U to idealne rozwiązanie szczególnie do dużych kuchni. Rozstaw mebli kuchennych na 3 ścianach to niezwykle szeroka przestrzeń do gotowania i przechowywania. Daje także wysoką swobodę aranżacyjną i projektową. W tym wypadku nie musimy się martwić o miejsce a także jak najodpowiedniejsze połączenie ze sobą poszczególnych przestrzeni, ponieważ dysponując dużym pomieszczeniem i projektując kuchnię na wymiar, możemy sami zadecydować ile miejsca poświęcić na każdą spośród nich. Kuchnia w kształcie L to świetne rozwiązanie, jakie ułatwia a także pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie narożnika kuchni, poprzez umieszczenie tam większych szafek bądź zlewozmywaka. To także odpowiednie rozwiązanie do małych kuchni, w jakich nie ma możliwości umieszczenia szafek na przeciwległych ścianach. W kuchni w kształcie litery L zwyczajowo jest miejsce na stół, jaki dla wielu osób stanowi niezwykle istotny mebel kuchenny.

Wygoda i funkcjonalność projektowanych kuchni zapewnia niezapomniane chwile spędzone w otoczeniu przyjaciół. Sądzę, iż jest to dostateczny argument, dla którego należałoby zainwestować w kuchnie robioną na wymiar.
Konserwacja mebli fornirowanych jest stosunkowo łatwa. Optymalnie jest czyścić meble bez użycia detergentów – za pomocą wilgotnej ściereczki bądź z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu lub mydła. Odradza się sięgania po modne aerozole do usuwania kurzu, które mogłyby odbarwić fornir, jak również zabronione jest używanie preparatów czystości z amoniakiem, alkoholem lub rozcieńczalnikiem. Po oczyszczeniu mebli należy przetrzeć je suchą ściereczką, szczególnie na krawędziach, żeby uniknąć wchłaniania wilgoci. Do usuwania zanieczyszczeń nie swobodnie stosować szorstkich materiałów, ani żadnych przedmiotów o ostrych krawędziach, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia forniru. Niezwyczajna, wszechstronna wyspa na wymiar zbudowana z kolorowej, lakierowanej płyty zawiera nie tylko miejsce do przyrządzania jedzenia, czyli płytę grzewczą, ale także blat roboczy oraz miejsce do spożywania obiadów. Strefa przyrządzania posiłków to miejsce dla naczyń a także sztućców wykorzystywanych bezpośrednio w procesie wykonywania posiłków, desek do cięcia, a także dla wszelkiego typu mikserów, blenderów. Ogromną renomą cieszą się również zestawy kuchenne z płyty MDF. Solidniejszej jakości meble z płyt MDF będą już nieco droższe w zakupie, jednak ich trwałość a także komfort użytkowy okażą się znacznie większe. W przypadku ostatnich szafek w ciągu kuchennym należałoby zamontować listew dystansową między meblem a szafką, by móc otworzyć drzwi szafki na całkowitą szerokość. W przypadku kuchni dwurzędowych rozkład stref wygląda troszkę inaczej, ale istotne, żeby był logiczny i nie powodował kolizji podczas pracy paru osób. Kuchnie dwurzędowe to świetne rozwiązanie także wówczas, gdy w kuchni gotują, co najmniej 2 osoby. Należy natomiast zwrócić uwagę na to, aby obustronne otwarcie szafek po obu częściach kuchni nie ograniczało swobodnego poruszania się po kuchni.