Nie bez przyczyny buduje się w niektórych pomieszczeniach, pozbawionych szansy podłączenia kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe albo kominy gazowe. Są to kompromisowe rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie nawet ułamek owego nastrojowego wyposażenia.
Wyposażając salon z kominkiem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad kierunkiem, w jakim ma być urządzone lokum. Najczęściej decyduje o nim design pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu klasycznym z kamienia, kafli bądź cegły albo z surowców przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie odpowiedni kolor obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie decydującą ozdobą wnętrza, albo również będzie się w nie wtapiał. Warto jeszcze pamiętać, iż wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zamontować również we pomieszczeniach tradycyjnych, jak również niekonwencjonalnych. Istotne znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci proponują kominki przytwierdzone do ściany, kominki dwustronne bądź kątowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne wykonanie obudowy kominka, obok naturalnego kamienia możemy wybrać również prostą, ale bardzo efektowną cegłę lub piękne kafle, jakie wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w mieszkaniu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy lub odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym bądź ceramicznym. Kominek często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle umyka najwięcej ciepła. Takie postawienie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Ponadto takie podejście pozwala zbudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź relaksu na świeżym powietrzu.

Poszczególne obudowy kominka pozwalają nam aranżować wnętrze. Chociażby, na przykład w czasie kiedy go nie używamy, możemy udekorować go niezwykłymi świeczkami, które będą dobrze wyglądać a także tworzyć klimat całego pomieszczenia w tymczasowym zastępstwie płonącego ognia.
Warto natomiast pamiętać, iż powiązanie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z lżejszych kolorów drewna – lub użyć ciemne drewno, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy także mieć na uwadze, że kominki opalane drzewem wymagają pomieszczenia na trzymanie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o ogień, natomiast to wiąże się z potrzebą znoszenia drewna. Najlepiej więc, żeby miejsce przechowywania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, musimy pamiętać, iż jego wykończenie powinno pasować ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy preferujemy wygląd modernistyczny albo tradycyjny, kominek może być kluczowym elementem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ułożenie względem siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor oraz kominek obok siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje estetyczny chaos. Projektanci wnętrz rekomendują umieszczenie kominka i telewizora na przeciwnych sobie ścianach, tak by projekt salonu tworzył logiczną całość. Bezpieczne i wygodne w obsłudze są również kominki elektryczne Podobnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują uzupełniania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstania ognia.