Wybór optymalnej kabiny prysznicowej nie jest łatwy, dziesiątki parametrów, różne kształty – statystyczna osoba może mieć problem znaleźć się w tym, czytaj dalej ten wpis i dowiedz się na co zwłaszcza należy zwrócić uwagę.
Następnie w zależności od wielkości toalety, jej aranżacji należy określić czy ma to być kabina uchylna czy odsuwana. Ponadto kabina prysznicowa winna nawiązywać optycznie do całej aranżacji pomieszczenia, jego stylizacji. Ważną cechą jest także solidne wykonanie – kabina prysznicowa to produkt przewidziany na wiele lat używania. Prostota czyszczenia uwzględniono już na etapie przygotowywania, czy również użycie tylko górnej bieżni. Eliminujemy w ten sposób miejsca niemożliwe do czyszczenia, wrażliwe na zabrudzenia bądź zakamienienie. Posiadając na uwadze codzienną eksploatację należałoby przemyśleć wykorzystanie hydrofobowej warstwy na powierzchniach szklanych ułatwiającej sprzątanie i ograniczającej odkładanie się wapnia. Zarówno przy kabinach jak i drzwiach prysznicowych ważnym założeniem może być też jakość drzwi, przeważnie większe w wersjach uchylnych, jakie wymagają jednak szerszej powierzchni. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje kabin, częstokroć całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, prócz zwykłej słuchawki prysznicowej, posiadają kran (taki, jak w wannie), deszczownicę zamontowaną do sufitu, a nawet specjalistyczny panel do masażu nóg. Jeśli natomiast do podstawowej kabiny pragniemy dokupić oddzielnie panel zarządzania z hydromasażem, zapłacimy za niego od około 450 zł do nawet 10 000 zł. W przypadku bardziej kosztownych paneli możemy liczyć na specjalne funkcje, takie jak termostat, radio, alarm bądź podłączenie do telefonu. Możemy wybrać zatem tańszy bądź droższy model, w zależności od przewidzianych przez nas kosztów. Należy jedynie pamiętać, iż wybór standardowych rozmiarów i fasonów jest duży, natomiast nietypowych – niewielki.

Współczesna kabina prysznicowa to taka, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania. Rynek się rozwija, zatem dobierając kabinę do toalety, należy mieć na względzie kilka niezwykle istotnych kwestii.
Niezależnie od wybranego surowca, samo wykończenie może być dowolne. Można więc zdecydować się na ścianki transparentne jak również matowe, z nadrukiem lub gładkie. Na rynku dostępne są brodziki akrylowe bądź brodziki metalowe, a także gotowe brodziki ceramiczne pozwalające na aranżacje małych łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika montowana jest na właściwie zorganizowanej podłodze. Aktualnie jest to bardzo powszechne rozwiązanie, które nie psuje estetyki toalety i umożliwia optycznie ją powiększyć. Stanowi to również często wybierane rozwiązanie, jeżeli kabina ma mieścić się we wnęce – wtedy tak właściwie nie ma już konieczności obudowywania ścian kabiną. Uciążliwe może być samo zorganizowanie dobrej posadzki, jaka musi być w pełni zabezpieczana przed podsiąkaniem. W tym wariancie zabudowane są także syfony prysznicowe, co może przysparzać kłopoty przy konserwacji oraz czyszczeniu. Zamiast za każdym razem likwidować skutki zabrudzeń, należałoby już na początku zabezpieczyć się przed ich powstawaniem. Pomoże w tym hydrofobowa warstwa, jaka skutecznie uniemożliwi przywieraniu wszelkich substancji do zabezpieczonej nią powłoki. Dzięki temu natrysk będzie dłużej schludny. Badacze zaprojektowali taką metodę, dzięki obserwacji liści lotosu. Pomimo tego, iż żyją one w zamulonej wodzie, zawsze są czyste oraz suche. Nie przywiera do nich pył, a powstałe zanieczyszczenia z dużą łatwością czyści wiatr a także deszcz. Także w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uznawany za znak cnoty.