Domy energooszczędne to wyjątkowa branża budownictwa. Dzięki promocji a także ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domku, dbając zarazem o nasze środowisko.
Wygląda na to, iż wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie i wszelkie urządzenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego dopływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, że obsługa domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie napawa się ogromną renomą. Wywołane jest to wielkimi nakładami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy doskonale zaplanowanym oraz stworzonym budynku pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż dom tradycyjny.

Największą zaletą budynku energooszczędnego jest oszczędność, którą systematycznie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilka lat, zatem moim zdaniem warto!
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przydać się do znacznego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne mają niższe użycie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Rezultat uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia pozwalają maksymalnie zagospodarować światło słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (zyskujemy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po paru latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba również liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w powiązaniu z niezwykle solidnymi fundamentami i posadzką pozwoli uzyskać fantastyczne parametry cieplne ścian. Aby obniżyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, identycznie jak w domach pasywnych, powszechnie stosuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również model domu ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Odnosi się to zwłaszcza do domków z drewna i tych z bali, które bardzo często są określane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym hasłem. Dobry dom to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależy od regionu, w którym budujemy.