Moim zdaniem odświeżając ubikację od postaw należałoby postawić na stelaż podtynkowy w miejsce klasycznego kompaktu. Dla mnie istotnym powodem jest Design i praktyczność – czytaj dalej.
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji zamaskowanej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne, odpowiednio wytrzymałe, a ponadto – podnoszące estetykę i praktyczność ubikacji. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego stylu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, aby móc napawać się taką właśnie toaletą, należy najpierw wybrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże wydatki, dyskomfort a także przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, że im bardziej innowacyjny stelaż (płytki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, że w większości przypadków wyższy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem oraz funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, która zostanie zauważona już po ukończeniu zabudowy, może dostarczyć nam wielu kłopotów. Wybór określonej wysokości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje wady a także korzyści, co świadczy o konieczności dostosowania go do osobistych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwalają na schowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym również spłukujących. Na zewnątrz pozostają tylko przyciski spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach.
Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest wyjątkowo eleganckie a także efektywne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu sprawia wrażenie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika oraz przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie higieny również samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają identycznie i łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w profesjonalne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Warto zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki większej wytrzymałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać oczekiwane w toalecie półki czy możemy stworzyć wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić a także obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w niewielkich łazienkach.