Deszczownica kaskadowa, rozwiązanie świetne do zabudowanej wanny albo kabiny, łączy w sobie funkcje klasycznej deszczownicy i zdecydowanie zwiększonej wylewki kaskadowej, a więc takiej, po której woda płynie łatwo szerokim strumieniem, tworząc wodospad.
W supermarketach z wyposażeniem łazienkowym są deszczownie kwadratowe, prostokątne bądź okrągłe (tzw. Ile deszczownia dobrze sprawdzi się w przypadku osób dojrzalszych, jakim łatwiej będzie utrzymać równowagę, mając swobodne obie ręce, tyle nie jest to idealne rozwiązanie dla dzieci. Przy naprawdę silnym strumieniu wody (deszczownia może wyrzucić z siebie nawet do 40 litrów wody na minutę) może okazać się, że ciepłego strumienia starczy na zaledwie kilka minut kąpieli, a kończyć się ją trzeba będzie, nieszczęśliwie, w zimnej wodzie. W tych najtańszych pakietach mamy jedynie kluczowe elementy zewnętrzne, czyli słuchawkę, prostą deszczownię oraz drążek – czasem jakąś wersję baterii. Możemy wówczas liczyć na słuchawki a także deszczownie z funkcją hydromasażu, a także baterie termostatyczne, chroniące przed niestabilnym ciśnieniem wody a przypadkowym poparzeniem. Deszczownice mogą mieć regulację strumienia wypływającej wody (w najpopularniejszych modelach do wyboru są dwa typy strumienia, w szczególnie rozwiniętych technologicznie, będących elementem rozbudowanego zestawu podtynkowego – nawet 100). Producenci oferują również systemy natryskowe, którymi możemy sterować smartfonem – odpowiednia aplikacja umożliwia ustawienie oświetlenia, dźwięku oraz strumienia wody nim wejdziemy pod prysznic. Różnorodność stylistyczna oraz duże rozmiary głowicy deszczownic sprawiają, że natrysk zyskuje całkowicie innego wymiaru. Przykładowo, deszczownice Hansgrohe cechują się przecudownym, modernistycznym stylem, jaki z łatwością dostosujemy do minimalistycznych pomieszczeń, w jakich ważna jest czystość i subtelne piękno. Deszczownice oraz słuchawki prysznicowe z trybami EKO pomogą przyoszczędzić wodę. Wszystkie deszczownice zostały wykonane z tworzyw estetycznych oraz trwałych na działanie czasu. Szczególnie na uwagę zasługują deszczownie kaskadowe, gdzie woda spływa szerokim torem, tworząc nieomal wodospad.

Konsumenci podkreślają, że o ile prysznic to tylko higiena, tyle kąpiel pod deszczownią jest przyjemnością. Dlatego obok aspektu funkcjonalnego pomyślmy o komforcie naszej kąpieli.
Panele prysznicowe to doskonały pomysł na zintegrowanie kilku elementów wyposażenia prysznica, w tym deszczowni, w jednej instalacji Deszczownica umożliwia, bowiem oszczędzać użycie wody – wykorzystuje perlator, jaki natlenia strumień wody. Decydując się na deszczownicę pamiętajmy również, by pasować model wyposażony w perlator – w innym razie może się okazać, że deszczownica jest mało oszczędna. Na prawidłowo przygotowanej powierzchni mocuje się elementy natynkowe oraz deszczownię. Najprostsze są warianty natynkowe – pakiet prysznicowy z deszczownicą (nazywany również kolumną natryskową), gdzie deszczownica umieszczona jest na jednym drążku wraz ze słuchawką i kranem lub specjalny panel prysznicowy, gdzie prócz wypunktowanych elementów znajdziemy także dyszę do hydromasażu. Te najczęściej są podkreślane przez panie, przede wszystkim w sytuacji, gdy deszczownica jest jedynym wyposażeniem kabiny prysznicowej. Deszczownia prezentuje się bardzo elegancko, dostarczając innowacyjny design łazience (natomiast na rynku dostępne są też deszczownice w stylu vintage – możesz wybrać taki styl, jaki najlepiej odpowiada wyglądowi łazienki). Warto zastosować deszczownice nie wyłącznie dlatego, że ułatwiają i uprzyjemniają wzięcie szybkiego prysznica. Deszczownica wygląda przy ciekawie – nawet, jeżeli nie wybierzesz modelu z dodatkowymi funkcjami, szeroki „talerz” z otworkami wygląda atrakcyjniej i nowocześniej niż klasyczna słuchawka zawieszona na prowadnicy. Osobom spragnionym dodatkowych wrażeń estetycznych należałoby polecić deszczownice podświetlane diodami.