Od czego rozpocząć budowę domu?

Decydując się na projekt domku z kolekcji domów tanich w konstrukcji, ogranicza nas powierzchnia bryły, gdyż nakład konstrukcji zależy przede wszystkim od poziomu jej skomplikowania, a nie gabarytów. Niewątpliwie należy myśleć, że wybudowanie lokalu o powierzchni około 100 m2, wymaga sporego terenu. Jednakże kupny schemat trzeba dostosować do gruntu, co generuje poboczne wydatki.

dpm

Przykładowy koszt doprowadzenia domu do stanu pierwotnego zamkniętego wynosi ok. 142 000 zł. W mojej ocenie najtaniej będzie wybrać domek parterowy, bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym. Projekty domków o dużej powierzchni przekraczającej 150 m2 dedykowanych dla dużych rodzin czy na duże podmiejskie działki są jeszcze droższe. Przeglądając schematy budynków na konkretną działkę pod kątem prawnym, potrzebujemy wypisu z MPZP bądź typowych dla działki wymogów zabudowy a także mapy zasadniczej, spośród której możemy odczytać wymiary posiadłości, układ ulic i sąsiedztwo działki. Przytoczone powyżej etapy niekoniecznie muszą iść w takiej chronologii jak zostały napisane, np. prace na zewnątrz można łączyć z tematami wewnątrz, jak zarówno z przygotowaniem instalacji wewnętrznych.

Jeśli odpowiednio tego nie przemyślimy musimy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, jakie zaczną się pojawiać podczas budowy budynku. Głównymi zagrożeniami dla domku w trakcie jego stawiania są czynniki atmosferyczne oraz ludzkie. Do wyboru masz zakup gotowego schematu domku bądź zrobienie nowego, precyzyjnie odpowiadającego twoim wymaganiom. Należałoby dodatkowo przemyśleć kwestię poddasza, bo jego brak pozwala zrezygnować z kosztownego stropu a także znacznie ograniczyć koszty budowy. Poza powyższymi czynnikami, w kosztorysie powinniśmy zawrzeć koszty związane z dopełnieniem formalności.

 

Budowa taniego domu, czy to możliwe?

Poza zbudowaniem fundamentów, budowa nie wymusza wykonywania żadnych mokrych prac, dzięki temu budynek szkieletowy możemy przygotować o dowolnej porze roku. Domek z bali to nie jedynie rodzaj budownictwa to przede wszystkim system na mieszkanie w harmonii z przyrodą a także otoczenie.

Struktura domku z takim systemem wymaga od przedsiębiorcy samodzielnej pracy oraz organizacji budowy. Nie zapominajcie, iż to domek z bali i jego wartość, jeśli bierze się adekwatną, sprawdzoną firmę nie jest niska przynajmniej dla mnie. Kosztorys budowy, który wolno kupić wraz z projektem domu został stworzony po to żeby zoptymalizować Ci cały mechanizm inwestycyjny. W takim apartamencie aż chce się mieszkać, bo jest przede wszystkim praktyczny, ekologiczny a także z jednym klimatem. Po załatwieniu wszystkich formalności możemy zaraz przystąpić do rozpoczęcia właściwych prac budowlanych. Od wyboru materiału budowlanego a także precyzji przy stawianiu ścian zależą w znacznej mierze parametry termiczne lokalu.

Gdy grunt wokół domku nie zostanie odpowiednio ukształtowany oraz woda nie znajdzie ujścia – może dojść do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu. Należy liczyć się z większym kosztem budowy niż gdybyśmy mieli budować własnymi siłami, jednak sprawdzona, profesjonalna ekipa budowlana wykona domek błyskawicznie i bez kosztownych błędów. Zatem wybierając projekt domku należałoby dokładnie odpowiedzieć na pytanie wielkość budynku oraz przeprowadzić ocenę potrzeb. Jednak przymierzając się do budowy własnego domku możemy opierać się na przybliżonych kosztach inwestycji. Trzeba również pamiętać, że dług na budowę domu różni się od kredytu zaciąganego na zakup na przykład samochodu a także jest zobowiązaniem na długie lata.