W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na doniczki albo wybrać ceramikę, jaka prezentuje się estetycznie, a w dodatku jest wyjątkowo dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają efektownie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki bądź doniczki z kwiatami. Funkcję światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić kreują czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można dodatkowo zagospodarować lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe umieścić kinkiety. Niezwykle ciekawym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z balkonami z okresów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają największe możliwości wyboru roślin ciepło i światłolubnych. Zobacz nasze pomysły i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej wymiany, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wtedy za pomocą młota a także dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, ale ciągle będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przeanalizować.